Pleymut Civciv Fiyatları

Pleymut Civciv Fiyatları

pleymut civciv fiyatları

Plymouth Civciv

Pleymut Civciv Fiyatları (Çilli)

Pleymut Civciv Fiyatları ırkını özel yapan özelliklerinden biride onların bol yumurta yapması değil zorlu hava koşullarında ve bakımsız kümeslerde de yumurta vermeye dayanıklı olmalarıdır.
Bu ırk ekmeğini taştan çıkarabilecek bir karaktere sahiptirler çünkü ev artıkları ve geniş alanlarda meraklı bir şekilde gezinerek yem bulmaları onları diğer birçok cinsten daha özel hale getirmiştir. Barınma sıkıntısı bulunmayan pleymutlar bakımsız kümeslerde dahi hastalıklara karşı dayanıklıdırlar.
Pleymut Civciv fiyatları oldukça yoğun olarak talep edilen tavuk cinslerinden biridir.
Amerikan ırkından olan bu tavuk cinsi Dominique ırkı horozlarla Siyah Cochin ırkının melezlenmesi sayesinde elde edilen tavuklardır.

CİNSİ:

 • Pleymut Civciv fiyatları
 • Et ve Yumurta Tavuğu
 •  Salma  Tavukçuluk  1.Sınıf
 • %100 Dişi

YUMURTA VERİMİ:

 • AÇIK KAHVE / KREM
 • İlk yumurta:  16-20 Hafta
 • Yıl: 250-280

YUMURTA AĞIRLIK:

 • 65-70 gr.

YEM TÜKETİMİ:

 • Yumurtlama  140-150 gr. / gün

AĞIRLIK:

 • 18. HAFTADA 1.800 GR
 • 20. Haftada 1.900 gr
 • 80. HAFTADA 3.400 GR

YAŞAM:

 • 3/ Yıl
 • Yaşam gücü: %98-99

NAKLİYE:

 • Aşı Kartı
 • Sevk Raporu

Pleymut Civciv Fiyatları (Çilli) Hakkında

pleymut civciv fiyatlarıNasıl oldu da bir tavuk ırkı  tüm dünya coğrafyasında insanların bahçelerindeki kümeslerin baş tacı oldu evet bu yazımda sizlere ülkemizde de çilli olarak nam salmış Pleymut Civciv Rock ırkını tanıtmaya çalışacağım umarım beğenirsiniz.

 

Islah Çalışmaları:

 1. yy ’da ıslah çalışmalarına başlanmış ve ilk kez 1869 yılında bir ırk olarak sergilenmiştir. Bu çalışmaların 1804-1869 yıllarını kapsadığı düşünülmektedir. Çalışmalar İngiltere ve ABD olmak üzere iki ülkede de yapılmıştır. John C. Bennett isimli kanatlı severin bu türü ilk kez sergileyip popüler hale getiren kişi olduğu düşünülmektedir. Bazı kaynaklarda Mr. D.A. Upham of Worcester isimli kanatlı severinde bu ırkın gelişmesinde büyük katkıları olduğu belirtilmektedir. Irkın ıslahında kullanılan ırklar hakkında kesin belgeler olmamasına rağmenDominique, Java, Cochin , ve belki Malay ve Dorking  gibi ırkların olduğu kuvvetli ihtimallerdendir.

Fiziki Özellikler:

Normal ve Batmam olmak üzere iki farklı standartta sahiptirler. Plymouth Rocklar kombine hayvanlar oldukları için orta ağırlıkta hayvanlardır. Horozları 4-4,5 kg tavukları ise 3-3,5 kg ortalama ağırlığa sahiptirler. İyi bir et tutma özelliğine sahiptirler. Deri rengi ve bacak rengi sarıdır. Tek taraklı kırmızı ibikleri bulunan hayvanlardır. Bacaklar uzun, göğüs kafesleri orta genişliktedir. Kırmızı kulak lobu ve sarı gagalara sahiptirler.

Yumurta:

Yıllık 220-240 civarı ortalama yumurta yapmaktadırlar. Yumurta ağırlığı 70 gr civarında ve krem rengine sahiptirler. Hayvanlar ortalama 6 aylık olduklarında yumurtaya gelmektedirler. Plymouth Rocklar özel yapan özelliklerinden bir tanesi onların bol yumurta yapması değil zorlu hava koşullarında ve bakımsız kümeslerde de yumurta vermeye devam etmeleridir.

Beslenme Barınma:

Hayvanın adında anlaşılacağı gibi ırk ekmeğini taştan çıkarabilecek bir karaktere sahiptirler çünkü ev artıkları ve geniş alanlarda meraklı bir şekilde gezinerek yem bulmaları onları diğer birçok cinsten daha özel hale getirmiştir. Barınma sıkıntısı bulunmayan hayvan bakımsız kümeslerde dahi hastalıklara karşı dayanıklıdırlar. Hatta uçucu özellikleri onları ağaçlara tünemelerine yardımcı olmaktadır. Bu sebeple birçok bahçe yetiştiricisi PR’leri bu özellikleri sebebiyle tercih etmektedirler.

Mizaç:

Plymouth Rocklar çok insancıl hayvanlardır. Horozlarında saldırganlık yoktur. Tavukları çok nadir gurk olmasına rağmen iyi bir bakıcıdırlar. Bahçelerde meraklı ve araştırıcıdırlar.

Renk:

7 renk varyetesi bulunmaktadır. İlk ıslah edilmiş olan rengi Çizgili (Barred) rengidir. Daha sonraları sarı, beyaz, siyah, Columbia’n, silver,keklik desenli gibi bir çok rengi bulunmaktadır.

Ülkemizde Pleymut Civciv Fiyatları:

Ülkemize bu ırk ilk kez 1954 yılında TAE tarafından getirilmiştir. Halk arasında çilli, plamıt, Ankara Plymouth’u gibi isimlerle anılmış ve çok sevilmiştir. Halen de TAE tarafından halkımıza olmasa da tavuk çiftliklerine ve ticari kuruluşlara temin edilmektedir. Fakat halkımız tarafından halkın ırkın devamı sağlanamamış ve ne yazık ki diğer ırklarla kırılarak melezleşmişlerdir. Günümüzde sadece yaşlılar tarafından hatırlanan bu ırk yeni yeni gelişen hobicilik sektörüyle tekrar eski değerini kazanmaya çalışmaktadır.

Özet:

Plymouth Civciv Rock dünyamızın gördüğü ilk kombine olması bakımından insanların bahçelerinin her zaman baş tacı olmuştur. Daha sonraki yıllarda beyaz varyetesinin Etlik Broiler üretiminde de kullanılması onu daha önemli hale getirmiştir. Bahçelerimizin çillisi inşallah o eski önemini ülkemizde tekrar kazanır ve hibrit türlerle kirlenmiş bahçelerimizi tekrar süsler.

Buradan civciv cinslerini inceleyebilirsiniz.

Buradan tüm tavuk, civciv, hindi, ördek, horoz çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

1 Comment
 • civciv siparişi
  Posted at 01:40h, 24 Nisan Cevapla

  Sayın Yetkili

  … Bünyesinde hobi amaçlı 60 tavukluk gezen tavuk kümesi kuruyoruz.

  Mayıs Ayının ilk veya ikinci haftasında teslim edilmek üzere gezen tavukçuluk sistemine uygun verimi yüksek tavuklardan edinmek istiyoruz.

  Önerilerinizi, verim miktar ve sürelerini ve fiyatlarını bildirmeniz konuları rica olunur.

  Saygılarımızla.

Post A Comment